Dört Basit Adımda Fotoğrafçılık İşinizi Markalaştırın

Tanınabilir bir marka oluşturmak, müşterilerin daha fazlası için fotoğrafçılık işinize geri dönmesini sağlayabilir. Dört kolay adımda iyi marka bilinci oluşturmanın temellerini öğrenin. Harika bir marka, yaratıcı işinizi yapabilir veya bozabilir, bu nedenle fotoğrafçılık işinizi markalaştırmak çok …

Tanınabilir bir marka oluşturmak, müşterilerin daha fazlası için fotoğrafçılık işinize geri dönmesini sağlayabilir. Dört kolay adımda iyi marka bilinci oluşturmanın temellerini öğrenin.

Harika bir marka, yaratıcı işinizi yapabilir veya bozabilir, bu nedenle fotoğrafçılık işinizi markalaştırmak çok önemlidir. Markalaşma, yaratıcı dünya arasında bir itibar oluşturmak için gereklidir. Birisi görsellerinizi gördüğünde, onu anında markanız olarak tanımalıdır.

İyi marka bilinci oluşturma, potansiyel müşterilerin çalışmalarınızı vahşi ortamda tanımasına ve sizi yaklaşan kampanyalar için işe almayı düşündüklerinde bunu hatırlamalarına yardımcı olur. Çalışmalarınızı gorseller.com‘da sergilerseniz, iyi bir marka, portföyünüzün uyumlu olmasını ve başarıya hazır olmasını sağlar. 

Aşağıdaki makalede, fotoğrafçılık işinizde uygulayabileceğiniz birkaç marka bilinci oluşturma ipucunu paylaşacağız. Amacınız yaratıcı çalışmanızı satmak olan herhangi bir görsel çevrimiçi işletme işletiyorsanız, aynı genel kuralları uygulayabilirsiniz. Güçlü ve başarılı bir fotoğrafçılık markası oluşturmak için uygulamanız gereken birkaç nokta. 


“İşinizi markalaştırmak” gerçekten ne anlama geliyor? 

Esasen, işinizi markalaştırmak, herkese açık olarak paylaşılan işinize uyumlu bir görünüm ve his yaratmak anlamına gelir. Güçlü bir marka, işletmenizin tüm yönlerinin eşleşmesini sağlar. Markalaşma ve pazarlama uzmanı Seth Godin , markayı “Birlikte ele alındığında, bir tüketicinin bir ürün veya hizmeti diğerine tercih etme kararını açıklayan beklentiler, anılar, hikayeler ve ilişkiler dizisi” olarak tanımlar.

Kısacası markalaşma, benzer alanlardaki rakiplerinize kıyasla işletmenizi akılda kalıcı kılar.

Bu fotoğrafçılık endüstrisinde inanılmaz derecede önemlidir. Sonuçta, her zamankinden daha kolay erişilebilir fotoğrafçılar var.

Örneğin Shutterstock’ta küresel pazaryerimizde 1,4 milyondan fazla sanatçımız var . Tek bir alanda rekabet edebilecek çok sayıda yetenekli insan var. Ancak, sağlam bir marka öne çıkmanıza yardımcı olacaktır.


Öne çıkan bir fotoğraf markasını nasıl oluşturabilirim?

Öne çıkan bir marka oluşturmak, birkaç önemli hususa bağlıdır. İdeal olarak, bunları satmaya başlamadan önce fotoğrafçılık işinizde uygulamalısınız. Bunları ayrıntılı olarak inceleyeceğiz, ancak esas olarak bunlar:

  • Benzersiz satış teklifinizi bulun
  • Tutarlı bir görsel kimlik oluşturma
  • Başarılı bir çevrimiçi işletme kurun

Bunlar üç çok önemli ama çok basit marka bilinci oluşturma hususlarıdır. Çevrimiçi fotoğrafçılık işinizi en üst düzeye çıkarmak için bunları nasıl kullanabileceğinizi gözden geçirelim. 


Adım 1: Benzersiz Satış Teklifinizi Bulun

Benzersiz satış teklifiniz ( USP), ürününüzün rakiplerinden farklı ve/veya daha iyi olmasının en önemli nedeni olarak sunduğunuz faktör veya değerlendirme olarak tanımlanır. Esasen, görsel işinizde sizi diğerlerinden ayıran şey budur. Bunu belirlemek, herhangi bir şey çekmeye veya satmaya başlamadan çok önce, işinizi yaratmanın ilk adımıdır. 

Fotoğraf endüstrilerinde, USP’niz çok çeşitli şeyler olabilir. USP’nizi bulmanıza yardımcı olmak için, işiniz içinde değerlendirmek ve güçlü yönlerinizi bulmak için birkaç farklı alanı burada bulabilirsiniz.

1. Coğrafi Konum

Gerçekten eşsiz bir yerde mi yaşıyorsunuz? Bu, başlamak için harika bir yer olabilir. Örneğin, küçük bir kasabada veya uzak bir adada yaşıyorsanız, USP’niz bulunduğunuz yer kadar basit olabilir. Bu, çok fazla rekabeti ortadan kaldırır ve bölgenizde uzman olmanızı sağlar. 

2. Model Erişimi

Modellere ve/veya çekim yapacak kişilere erişim, fotoğrafçılık işlerini genişletmek isteyen fotoğrafçılar için büyük bir USP olabilir. Modele erişim, özellikle stok çekim yapıyorsanız, bazı fotoğrafçılar için gerçekten zor olabilir. Ancak, fotoğraf çekmeye açık çok çeşitli arkadaş, aile ve diğer iş arkadaşlarına erişiminiz varsa, işiniz için büyük bir avantaj olabilir.

3. Düzenleme Becerileri

Photoshop teknikleri üzerine bir hızlandırılmış kurs aldınız mı? Bu, yarattığınız işi gerçekten seviyelendirebilir. Hareket tasarımında bir geçmişiniz var mı? Fotoğrafçılığınıza farklı sanatsal teknikler uygulamak onu diğerlerinden ayırabilir. 

Bunlar sadece birkaç USP örneğidir. Çalışmanızı ve sahip olduğunuz bir avantaj olarak sizin için öne çıkan şeyleri değerlendirmek önemlidir. Örneğin, 3.000 kişilik bir kasabada yaşayan bir fotoğrafçı olarak USP’m benim coğrafi konumum. İnsanların turist olarak ziyaret ettiği, ancak çok azının yakınlarda yaşadığı çevremdeki manzaralara erişimim var. Bu, bazı insanların asla ateş etme fırsatı bulamayacağı, farklı zamanlarda, farklı hava koşullarında yerleri gözlemleyebileceğim anlamına geliyor. Benzersiz satış teklifinizi bulun ve bunu avantajınız için kullanın.


 2. Adım: Tutarlı bir görsel kimlik oluşturma

Tutarlı bir görsel kimlik oluşturmak, muhtemelen fotoğrafçılar için görsel markalaşmanın en önemli unsurudur. Ansel Adams’ın siyah beyaz bir manzara resmine baktığınızda, onu hemen kendisine aitmiş gibi tanırsınız. 1960’larda The Factory’de çekilmiş bir stüdyo fotoğrafına göz atın ve Andy Warhol’u tanıyacaksınız. Nefes kesen bir yerde çekilmiş bir ünlünün huysuz portresine bakın ve muhtemelen Annie Leibovitz’i göreceksiniz.

Bu sanatçılar, çalışmalarına anında tanınabilen uyumlu bir görünüm ve his yaratmak için görsel kimliklerini oluşturmak ve iyileştirmek için onlarca yıl harcadı. İnsanların işinize bakmasını ve onu işiniz olarak tanımasını istiyorsunuz.

Çalışmanızı düzenleme

Acemi bir fotoğrafçı olarak bile, çalışmanızı düzenlemeye başlamadan önce bu dikkate alınması gereken önemli bir husustur. Ancak, nerede çekim yaptığınız, ne çektiğiniz ve işinizi nasıl düzenlediğiniz, görsel kimliğinizin gerçekten parladığı yerdir.

Hayran olduğunuz herhangi bir fotoğrafçıya bir göz atın. Çalışmalarının, her görüntünün tonlarının ve renklerinin benzer görüneceği ve yanındaki görüntüyü tamamlayacak şekilde düzenlendiğini fark edeceksiniz. Fotoğrafçılar genellikle kaydettikleri ve işlerine tekrar tekrar uyguladıkları hazır ayarları geliştirmek için çok zaman harcarlar. Bu, yalnızca fotoğrafçılara karanlık odada zaman kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda fotoğraf markalarını iyileştirmeye yardımcı olur. Her görüntü bir sonrakini tamamlar ve sorunsuz bir portföy görsel deneyimi oluşturmak için birlikte çalışır. 

En iyi çalışmanızı düzenleyin

İyi fotoğrafçılık, nicelikten çok kaliteyle ilgilidir. Görselleriniz ne kadar iyi olursa, o kadar çok müşteri işinize geri dönmek isteyecektir. Bir çürük elmanın demeti bozar dediğini biliyor musun? Bu kesinlikle fotoğrafçılıkta doğrudur. 

Örneğin, Gorseller.com’a kırk görsel yüklediğinizi varsayalım . Bu görüntülerden, elinizde harika olan yirmi tane var, ama elinizde harika olmayan ama “yeterince iyi” olduğunu düşündüğünüz yirmi tane var. Tüm bu görüntüler aynı yere, yani portföyünüze gider. Bir müşteri portföyünüze baktığında, yalnızca tek bir resmi değil, tüm koleksiyonu görür. Bu nedenle, inanılmaz görüntülerinizin yanında ortalama bir iş de görüyorlar. Bu, portföyünüzün genel değerini ve resmini düşürür. 

Bunun yerine yirmi harika resim yüklerseniz, müşterilerin baktığı ve daha fazlasını istemeye başladığı bir portföyünüz olur. Bir müşteri işinizi ve çevrimiçi portföyünüzü bulduğunda, genel görünümünüze ve hislerinize hızlı bir şekilde göz atıyor. En iyi çalışmanızı düzenleyin ve gerisini sabit disklerinizde bırakın. Birinin dikkatini çekmek için sınırlı bir süreniz var. Yani, söylendiği gibi, en iyi ayağınızı (veya imajınızı) öne koyun. 


3. Adım: Başarılı Bir Çevrimiçi İşletme Kurun

Resimlerinizi düzenledikten sonra, çevrimiçi portföyünüzü ve fotoğrafçılık web sitenizi optimize etme zamanı. Web sitenizde mevcut olduğundan kesinlikle emin olmanız gereken birkaç husus vardır.

1. Adınız

İster işletmenizin adı ister altında faaliyet gösterdiğiniz kişisel adınız olsun, işinizi bulan müşteriler tarafından adınızın açıkça görülebildiğinden emin olun.

2. Bir logo/renkler

Logonuz ve renkleriniz fotoğraf markanızı tanımlamanıza yardımcı olur. İşinize uygun bir logo tasarlamak için bir grafik tasarımcıyla çalışın. Ardından, görsellerinizi daha iyi hale getirmek için web sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda kullanmak istediğiniz renkleri seçin. 

3. İletişim Bilgileri

Tercih ettiğiniz iletişim bilgileriniz, müşterilerin sizinle iletişim kurabilmesi için açıkça görünür olmalıdır. E-posta adresiniz veya telefon numaranız olsun, müşterilerinizin hizmetlerinizi kiralamak istediklerinde sizinle kolayca iletişim kurabilmeleri için tıklanabilir yapın.

4. En İyi Çalışmanız

En iyi çalışmanız web sitenizin ilk sayfasında açıkça görünmelidir. İster markanıza mükemmel şekilde uyan inanılmaz bir resim ister en sevdiğiniz resimlerin galerisi olsun, size en uygun stili seçin. 

5. Müşteri Listesi

Geçmişte saygın markalarla çalıştıysanız, onları web sitenize koyun. Müşteriler geçmiş deneyimleri görmeyi sever.

Değilse, bazı “sahte istemci görüntüleri” oluşturmayı düşünün. Ürün çekmek istiyorsanız, evinizde bulunan çekim ürünlerini uygulayın ve portföyünüzdekileri sergileyin. Model çekmek istiyorsanız aynı şey insan resimleri için de geçerli. İşe alınmak istediğiniz işi sergileyin. 

6. Satın Alma Yolları

Fotoğrafçılar her zaman işlerinden para kazanma fırsatlarını en üst düzeye çıkarmalıdır. Bu nedenle, çalışmanızı satın almak için net bir yolunuz olduğundan emin olun. Müşterilerin görsellerinizi doğrudan satın alabilmesi için Shutterstock portföyünüze bir bağlantı eklemeyi düşünün. Benzer şekilde, çoğu web sitesi sağlayıcısı, bir baskı işini yürütmek veya işinize bir baskı web sitesi yerleştirmek için bir entegrasyona sahiptir.

En azından, müşterilerinizin eserinizi satın almak için sizinle iletişime geçmesi için bir iletişim butonunuz olmalıdır.

Gorseller.com portföyünüzü oluşturma 

Shutterstock portföyünüzle ilgili bilgileri güncellemenin ve paylaşmanın artık pek çok farklı yolu var. Öyleyse neden sizinkinin işletmeniz için optimize edildiğinden emin olmuyorsunuz? Shutterstock portföyünüzü oluşturmak marka bilinci oluşturma işi gibi görünmeyebilir, ancak bu inanılmaz derecede önemlidir. İşte dikkate alınması gereken birkaç farklı unsur.

1. Adınız/ URL’niz

Portföyünüzü profesyonel bir işletme olarak kullanıyorsanız, Gorseller.com URL’niz ve adınız işletmenizi tanımlamalıdır. Gorseller.com oldukça harika bir arama optimizasyonuna sahip, yani biri sizi Google’da aradığında, Shutterstock portföyünüzün gördükleri ilk şeylerden biri olma ihtimali yüksek. Hesap adınız ve URL’nizin işinizle hiçbir ilgisi yoksa, insanların çalışmanızı Shutterstock’ta bulması ve satın alması gerçekten zor olacaktır. 

2. Hakkınızda

Artık işinize ve ön izleme satırınıza küçük bir biyografi ekleme fırsatınız var. Bunu, benzersiz satış teklifinizi ve portföyünüzü pazarımızdaki diğerlerine kıyasla benzersiz kılan şeyi açıklamak için de bir fırsat olarak kullanın. 

3. Sosyal Medyanızı Bağlayın

Sosyal medya hesaplarınızı mutlaka Shutterstock portföyünüze bağlamalısınız. İlk olarak, insanların Shutterstock’ta olmayan diğer çalışmalarınızı bulmasına yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda ekibimizin sizi bulması ve sosyal medya kanallarımızda ve blogumuzda öne çıkarması için harika bir yoldur, bu da işinize müthiş bir destek sağlayabilir. 

4. Konum

Artık coğrafi konumunuzu (ülkenizi) portföyünüzde herkese açık olarak paylaşma olanağına sahipsiniz. Bunun anlamı, belirli ülkelerde veya yerlerde sanatçı arayan müşterilerin çalışmanızı bulup satın alabileceğidir. Bu, pazarlarında yerel sanatçılar arayan müşteriler için harika. 

5. Koleksiyonlar Oluşturun

En iyi görsellerinizin koleksiyonlarını oluşturmak, Shutterstock portföyünüzdeki görselleri optimize etmenin başka bir yoludur. Gezilere, çekimlere, çeşitlilik unsurlarına vb. dayalı koleksiyonlar oluşturun. Fırsatlar sonsuzdur. Ancak, bir koleksiyon oluşturmadan önce, o işe çekmeye çalıştığınız müşteriyi düşünün. 

Yorum yapın