Stok Fotoğrafçılık Nedir?

Stok fotoğrafçılığı önceden çekilmiş fotoğrafların telif hakkı olmayacak şekilde satılmasıdır. İnsanlar masa başı reklam, video, baskı işleri yaparken ihtiyaçları olan görselleri kendileri temin etmek yerine satın almayı tercih ederler. Böylesi hem çok daha ekonomik hem …

Stok fotoğrafçılığı önceden çekilmiş fotoğrafların telif hakkı olmayacak şekilde satılmasıdır. İnsanlar masa başı reklam, video, baskı işleri yaparken ihtiyaçları olan görselleri kendileri temin etmek yerine satın almayı tercih ederler.

Böylesi hem çok daha ekonomik hem çok daha pratiktir. Zamandan ve paradan tasarruf ederler. Stok fotoğrafçılığı bu temeller üzerine kurulmuş olsa da çok detaylı bir uğraşıdır.

Peki bu alanda nelere dikkat etmek gerekir, stok fotoğrafçılığına nasıl başlanır, stok fotoğrafçılığından para kazanılır mı, ne kadar para kazanabilirim?

Hadi hep birlikte bu sorulara cevap arayalım.

#1 Telif Hakları

Stok fotoğrafçılığında en dikkat edilmesi gereken konuların başında telif hakları gelir. Fotoğrafı siz çekmiş olabilir hatta kullanım haklarına da sahip olabilirsiniz, yine de bu sizin bu görseli satma hakkına sahip olduğunuz anlamına gelmez.

Fotoğrafınızın içeriğinde şunlar varsa, satmadan önce iki defa düşünün;

  • Tanınabilir derecede insan yüzü
  • Kişiyi tanıtabilecek kadar öne çıkan dövme ve benzeri işaret
  • Bir şirkete ait tasarım ya da görsel
  • Mimari açıdan öne çıkan bir bina

Örneğin, görselinizde tanınacak kadar belirgin bir yüze sahip bir insan varsa, o kişiden mutlaka bu görselin satma iznini almalısınız.

Bu durumdan kurtulmak için genellikle profesyoneller mankenlerle çalışır ancak bu oldukça pahalı bir seçenektir.

Eğer tek bir binanın fotoğrafını çektiyseniz ve ön planda sadece o bina varsa, o binanın sahibinden izin almanız gerekmektedir. Eğer bu bina bir şehir manzarasının parçasıysa o zaman bu yükümlülükten kurtulursunuz.

Yine müze, milli parklar gibi yerlerin ticari fotoğraflarını çekebilmek için buralardan izin almanız gerekmektedir. Aksi takdirde başınız belaya girebilir.

Bir şirkete ait tasarımı direk ya da dolaylı olarak ticari fotoğraflarda bulunduramazsınız. Mesela bir mankenin ayağındaki ayakkabı belirgin bir şekilde bir şirketin tasarımını simgeliyorsa, bunu düzeltmeniz gerekebilir.

# 2 Kazançlar

Bu işten milyon dolarlar kazanamazsınız. Ancak yeterince üretken olursanız evinizi geçindirecek parayı kazanabilirsiniz.

Öncelikle dünyada ün yapmış stok fotoğrafçılığı sitelerine üye olup buralara yeterli kalitede ve miktarda fotoğraf yüklemelisiniz.

Bu sitelerin her fotoğrafı kabul etmediğini, şartları olduğunu bilmeniz gerekir.

Her sitenin kendine has şartları vardır ancak telif hakları bunun en başında gelir. Görselinizde yukarda bahsettiğimiz öğeler varsa bunlara ait izinleri de almış olmanız gerekir.

Bu sitelere çeşitli ve çok sayıda görsel yüklemeniz gerekir. Yüklediğiniz bir kaç görselin size para kazandırmasını beklemeyin. İnsanların ne tür görsellere ihtiyaç duyabileceğini belirleyin ve ona göre fotoğraf çekip yükleyin.

#3 Düzenleme

Stok fotoğraf sitelerinin görsellerle ilgili kendilerine has teknik şartları olabilir. Buna fotoğrafın ne kadar düzenlendiği de dahildir.

Eğer bir stok fotoğraf sitesine görsel yükleyecekseniz, fotoğrafları çok fazla düzenlememeye dikkat etmelisiniz. Küçük miktarlarda renk, pozlama ve netlik düzenlemesi yapmalı geri kalanı da görseli satın alacak kişiye bırakmalısınız.

Yorum yapın